Vratila sam se s porodiljnog i ponuđen mi je sporazumni otkaz. Što da radim?
Prema Zakonu o radu, a vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog dopusta, odnosno u roku od petnaest dana od prestanka trudnoće ili prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati ugovor o radu trudnici i osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.
- Ukoliko Vam poslodavac ponudi sporazumni otkaz odmah po povratku s rodiljnog, nikako ga ne potpisujte, jer je takav otkaz nezakonit.
- Isto tako, ako Vam poslodavac odmah po povratku s rodiljnog uruči neku drugu vrstu otkaza, također se radi o nezakonitom otkazu, te u roku od petnaest dana od dostave otkaza podnesite poslodavcu tzv. zahtjev za zaštitu prava. (Čl.133. st.1. Zakona o radu)
- Ako poslodavac u ne udovolji Vašem zahtjevu, u daljnjem roku od petnaest dana možete ostvarivati zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom.(Čl.133.st.2. Zakona o radu)
- Ukoliko vam je poslodavac uručio otkaz nakon proteka roka od 15 dana po povratku s porodiljnog, također možete podnijeti zahtjev za zaštitu prava, te, ukoliko se zahtjevu ne udovolji, pokrenuti postupak pred sudom. Naime, poslodavac mora imati valjani razlog za otkaz, i ukoliko se utvrdi da objektivnog razloga za Vaše otpuštanje nema, otkaz će se ustanoviti nezakonitim.
Kako biste imali potporu tijekom svih navedenih postupaka:
- Obratite se Pravobraniteljici za ravnopravnost spolova, koja će Vam dati pravni savjet i mogućnost konzultacija, tražiti očitovanje od poslodavca o otkazu i dati mu obvezujuću preporuku, a po potrebi pokrenuti antidiskriminacijski postupak, ili se u njega umiješati.
- Ukoliko postoji, potražite zaštitu od sindikata.
- Obratite se za savjet nekoj od nevladinih organizacija koje se bave pravima žena, a čija je svrha promicanje visokih standarda zaštite ljudskih prava, vladavine prava i demokratskih vrijednosti u društvu. Takve udruge imaju puno iskustva i igraju važnu ulogu u suzbijanju diskriminacije i zaštite prava žena na tržištu.