Neki od primjera diskriminacije temeljem spola u svijetu rada:
- Na razgovoru za posao, poslodavac Vam postavlja osobna pitanja (poput pitanja o planiranju obitelji i djece, bračnom statusu, spolnoj orijentaciji)
- Poslodavac/ka vas odbija zaposliti ili unaprijediti jer, kao žena, niste čvrsta kao muškarci, ili jer, kao muškarac, niste senzibilni kao žena
- Poslodavac Vam neprestano produžuje ugovore na određeno vrijeme
- Vaš poslodavac daje naknade suprugama i obiteljima muških radnika, ali iste te naknade nisu dostupne supruzima i obiteljima ženskih radnica.
- Poslodavac/ka vam daje iznadprosječne ocjene za rad, ali vas preskače kad je riječ o unaprjeđenju i prednost daje pripadnicima/ama suprotnoga spola sa slabijim kvalifikacijama i s manje iskustva.
- Vaš poslodavac/ka je stroži/a prema vama i vašim kolegama/icama istoga spola nego prema kolegama/icama suprotnoga spola.
- Poslodavac/ka vam onemogućuje napredovanje na radu, stvara vam uznemirujuće i neugodno radno okruženje jer ste se izjasnili kao pripadnik/ica spolne i rodne manjine, odnosno kao osoba istospolne orijentacije.
- Pripadnici/e suprotnoga spola su plaćeni bolje od vas i drugih kolega/ica koji su istoga spola kao i vi.
- Poslodavac ili kolege Vas ponižavaju, vrijeđaju, izruguju, promatraju Vas na neprimjeren način ili Vam dobacuju seksističke komentare, što Vam stvara Vam strah i neugodu na radnom mjestu
Što će mi pomoći pri dokazivanju diskriminacije?
- Vodite dnevnik, tj., sustavno zapisujte sve podatke o diskriminaciji sa što više detalja (npr. datum i vrijeme događaja, imena svjedoka, ishod događaja)
- Čuvajte sve materijalne dokaze, sve kopije pisama, e-pošte, faksove i SMS poruke koje dobivate od osobe koja Vas diskriminira ili zlostavlja
- Izvijestite liječnika psihijatra o svim psihofizičkim posljedicama i svim posljedicama na socijalne odnose
- Informirajte se i potražite pravni savjet pravnika koji se bavi radnim pravom
- Ako stres i napetost postanu neprihvatljivi, poželjno je otići na bolovanje